
Dlaczego Warto Pić Wodę
Nasz organizm składa się w około 60% z wody, którą potrzebuje do przeprowadzenia wielu procesów warunkujących prawidłowe jego funkcjonowanie. Niedobory płynów upośledzają prawidłową pracę narządów wewnętrznych, usuwanie toksyn z naszego organizmu oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury naszego ciała.
Kiedy i co pić?
Nawadnianie organizmu odnosi się do czystej wody. Nie należy wliczać w to herbatek, czy co gorsza kolorowych soczków z kartonu. Odpowiednia ilość to od 2,5 litra do 5 na dzień., przy czym należy to warunkować aktywnością fizyczną oraz obecną pogodą. Często dobrym wyznacznikiem jest też nasz organizm. Nie należy doprowadzać do uczucia suchości i łaknienia w ustach, ponieważ jest to pierwszy objaw informujący o lekkim odwodnieniu organizmu.
Jeżeli chodzi o porę, najlepiej jest pić wodę od samego rana. Na czczo szklanka wody z plasterkiem cytryny, pobudza jelita do pracy, przy czym zakwasza żołądek poprawiając jego trawienie.
- Przed posiłkiem – około 15 minut przed posiłkiem. Wypicie wody przed samym przyjęciem pokarmów utrudni jego trawienie ze względu na rozrzedzenie soków żołądkowych.
- Po posiłku – około 30 minut po posiłku. Podobna sytuacja do tej, opisanej powyżej.
Czym różnią się od siebie wody?
Woda mineralna – pozyskiwania jest z podziemi. Jej skład chemiczny pozostaje bez zmian, natomiast skład mineralny jest zróżnicowany w zależności od pochodzenia wody. Zawiera wapń, magnez, jodki, fluorki i chlorki. Występuje w 3 formach, które opiszę poniżej.
Woda źródlana – pozyskiwania jest z płytszych warstw podziemi. Najczęściej występuje w postaci niskozmineralizowanej.
Woda stołowa – to naturalna woda źródlana, do której dodano składniki mineralne, dzięki czemu zostaje ulepszona.
Woda lecznicza – wydobywana jest ze specjalnych źródeł leczniczych, znajdujących się głęboko pod ziemią. Dlaczego lecznicza? Ponieważ jest dokładnie odizolowana od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dzięki czemu pozostaje najbardziej naturalną. Występuje w 3 postaciach.
Jaką wodę najlepiej wybierać?
Wody ze względu na zawartość składników mineralnych dzielą się na 3 różne rodzaje:
- niskozmineralizowane – do 500mg/l
- średniozmineralizowane – od 500mg/l do 1500mg/l
- wysokozmineralizowane – powyżej 1500mg/l
Najlepiej w ciągu dnia mieszać różne rodzaje wody. Picie tych o niskiej zawartości soli mineralnych, szczególnie dla osób trenujących może powodować zbyt słabe nawodnienie organizmu. Natomiast stosowanie tylko i wyłącznie wód o wysokiej zawartości składników mineralnych może niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. Najlepiej więc wprowadzić różnorodność lub pić wody niskozmineralizowane, a w okresie zwiększonej aktywności bądź latem wspomagać się wodami wysokozmineralizowanymi. Dzięki temu nawodnisz organizm i dostarczysz odpowiednią ilość składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Co daje picie wody?
- utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
- nawilża i uelastycznia skórę
- redukuje cellulit wodny
- wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn
- wspiera układ trawienny
- zwalcza skurcze
- poprawia pamięć i koncentrację
- redukuje stany napięciowe organizmu
- zmniejsza infekcje dróg moczowych
- poprawia pracę nerek
Mimo iż woda, nie dostarcza nam wartości odżywczych w postaci kalorii, jest niezbędna dla całkowitego, odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Zacznij od kilku szklanek w ciągu dnia i dodawaj codziennie po jednej, aż osiągniesz odpowiednią ilość potrzebną Twojemu organizmowi do jego prawidłowego funkcjonowania.