
Wpływ Aktywności Fizycznej na Organizm Człowieka
Moda na prowadzenie zdrowego trybu życia ciągnie się już od kilku lat szerząc swoje horyzonty i pochłaniając kolejne osoby w wir szczęścia i zdrowia jakie płynie z włączenia „jakiejkolwiek” aktywności fizycznej do swojego życia.
Co tak na prawdę dzieje się z naszym ciałem podczas wysiłku i jakie korzystne zmiany może on na nas wywrzeć dowiecie się po krótce w tym wpisie.
Zapraszam do lektury! 🙂
Ćwicz i żyj zdrowo! Biegaj, a będziesz żył sto lat! Trening pobudza wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia! Ciesz się życiem – zacznij trenować!
Obiecujące, prawda?
To najczęściej spotykane slogany, które zachęcają nas, aby aktywność fizyczna była nieodzowną, integralną częścią naszego dnia.
Podejmujemy wyzwanie, czasem nawet kompletnie nie analizując go i nie zastanawiając się jak to wpłynie na nasz organizm. A szkoda, bo często okazuje się, że robimy zbyt mało lub zbyt dużo, mijając cały czas granicę tego obiecanego zdrowia i lepszego samopoczucia.
Zatem pojawia się kolejne pytanie: Co, ile, kiedy?
Aktywność fizyczna powinna być dla nas czymś w rodzaju „odskoczni” od rzeczywistości. Dyscyplina sportu jaką wybierzemy, miejsce i czas wykonywania powinien być dostosowany do naszych preferencji. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy w pełni możemy się temu poświęcić, czerpiąc dla siebie korzyści na każdej płaszczyźnie.
Nie wyobrażacie sobie chyba, że macie codziennie biegać, kiedy tak naprawdę nienawidzicie tego robić.. każde wyjście z domu będzie dla waszego organizmu stresem, nie mówiąc już o braku poprawy psychicznej i szczęściu, jakie może nam dać aktywność.
* Oczywiście nie mówię tutaj o osobach, które nie lubią robić nic .. 🙂
Jaki powinien być trening:
- regularny – tylko regularna aktywność pozwoli naszemu organizmowi na adaptację do nowo istniejących warunków,
- 3-5 tygodniowo – treningi wykonywane codziennie bądź też 2 razy dziennie będą ogromnym stresorem dla Twojego organizmu, przez co bardzo szybko można doprowadzić do „przetrenowania” i ogólnego przemęczenia układu nerwowego,
- dopasowany indywidualnie – pod możliwości osoby trenującej,
- umiarkowany – taki, po którym czujemy, że wykonaliśmy trening, natomiast nie do utraty sił 🙂
Regularna aktywność fizyczna prowadzi do powstawania wielu zmian adaptacyjnych w organizmie, poniżej opisane, to co dzieje się z naszym organizmem, gdy zaczynamy trenować:
UKŁAD RUCHOWY
- zaangażowanie mięśni głębokich podczas ćwiczeń poprawia ich wytrzymałość, oraz wspomaga utrzymanie prawidłowej, zdrowej pozycji ciała
- poprawa koordynacji ruchowej,
- zwiększenie ruchomości w stawach,
- dzięki aktywności fizycznej zmniejszone jest ryzyko wystąpienia osteoporozy,
- wzrost masy tkanki kostnej,
- poprawa sprężystości i elastyczności w więzadłach i torebkach stawowych.
UKŁAD MIĘŚNIOWY
- hipertrofia mięśni, trening pobudza mięśnie do wzrostu,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych np. w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa związane ze zbyt słabymi mięśniami głębokimi,
- zmniejszenie krzywizn kręgosłupa, które mogą być wynikiem przykurczów mięśni lub ich słabości, jak niekiedy w przypadku odstających łopatek.
UKŁAD ODDECHOWY
- zwiększenie pojemności płuc,
- obniżony rytm oddechowy
- polepszenie wydolności – im dłużej trenujemy i pozwalamy naszemu organizmowi na adaptację do nowo zaistniałych warunków, tym z czasem wysiłek fizyczny będzie dla nas mniejszym problemem, organizm będzie bardziej wytrzymały.
UKŁAD KRĄŻENIA
- spowolnienie czynności spoczynkowej serca
- szybsze zdolności adaptacyjne podczas wykonywania treningu,
- zwiększony przepływ krwi.
UKŁAD HORMONALNY
- zwiększona tolerancja glukozy przez organizm przy jednoczesnym zmniejszeniu wydzielania insuliny.
PSYCHIKA
- poprawa samopoczucia poprzez pozbycie się negatywnych emocji,
- zmniejszone ryzyka depresji lub poprawienie stanu psychicznego osoby z depresją,
- poprawa jakości snu,
- u osób z problemami akceptacji siebie znacząca poprawa stanu psychicznego, dzięki zmianom sylwetki, które to z kolei są następstwem regularnych treningów
- pokonywanie własnych słabości w drodze do osiągnięcia celu.